API Delevan SP1812R-563J
SP1812R-563J picture photo
Mfg. Part Number
SP1812R-563J
Brief Description
FIXED IND 56UH 323MA 1.9 OHM SMD
Datasheet Download
SP1812R-563J.pdf
Availability of SP1812R-563J
QUANTITY
SP1812R-563J Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1812R-563J
Internal Part NumberEIS-SP1812R-563J
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±5%
Current Rating323mA
Current - Saturation275mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1812R-563J
Related LinksSP1812, SP1812R-563J Datasheet, API Delevan Distributor
SP1812R-563J Details Description
Related parts for SP1812R-563J
DIODE GEN PURP 400V 6A R6 datasheet.pdf