Vishay/Dale CW010100R0JB123
CW010100R0JB123 picture photo
Mfg. Part Number
CW010100R0JB123
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW010100R0JB123.pdf
Availability of CW010100R0JB123
QUANTITY
CW010100R0JB123 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010100R0JB123
Internal Part NumberEIS-CW010100R0JB123
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010100R0JB123
Related LinksCW01010, CW010100R0JB123 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010100R0JB123 Details Description
Related parts for CW010100R0JB123
CONVERTER DC-DC 1.3-3.5V 30A SMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
INSULATOR datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE ASSY R/T PLUG RG178/U 6" datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSHRINK ITCSN datasheet.pdf
MOD INSERT BLANK WHITE datasheet.pdf
JFET N-CH 30V TO-206 datasheet.pdf