Vishay/Dale CW01012K00KE73
CW01012K00KE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW01012K00KE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12K OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW01012K00KE73.pdf
Availability of CW01012K00KE73
QUANTITY
CW01012K00KE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01012K00KE73
Internal Part NumberEIS-CW01012K00KE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01012K00KE73
Related LinksCW01012, CW01012K00KE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01012K00KE73 Details Description
Related parts for CW01012K00KE73
JUMPER-H1503TR/A3048V/H1501TR 4" datasheet.pdf
LCD 3.5 DIGIT .50" REFLECTIVE TN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 10% 20W datasheet.pdf
CAP ARRAY 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 129K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 16A DO4 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf