Vishay/Dale CW0101K200JE733
CW0101K200JE733 picture photo
Mfg. Part Number
CW0101K200JE733
Brief Description
RES 1.2K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0101K200JE733.pdf
Availability of CW0101K200JE733
QUANTITY
CW0101K200JE733 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0101K200JE733
Internal Part NumberEIS-CW0101K200JE733
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0101K200JE733
Related LinksCW0101K, CW0101K200JE733 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0101K200JE733 Details Description
Related parts for CW0101K200JE733
RES SMD 40.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 127 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf