Vishay/Dale CW0101K600JE73
CW0101K600JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW0101K600JE73
Brief Description
RES 1.6K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0101K600JE73.pdf
Availability of CW0101K600JE73
QUANTITY
CW0101K600JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0101K600JE73
Internal Part NumberEIS-CW0101K600JE73
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0101K600JE73
Related LinksCW0101K, CW0101K600JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0101K600JE73 Details Description
Related parts for CW0101K600JE73
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2220 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf