Vishay/Dale CW0101R160KE12
CW0101R160KE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW0101R160KE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.16 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW0101R160KE12.pdf
Availability of CW0101R160KE12
QUANTITY
CW0101R160KE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0101R160KE12
Internal Part NumberEIS-CW0101R160KE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.16
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0101R160KE12
Related LinksCW0101R, CW0101R160KE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0101R160KE12 Details Description
Related parts for CW0101R160KE12
TVS DIODE 17VWM 28.98VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES 18.0K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.06 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 1206 datasheet.pdf
CLARKI CORNER MT ANT QUADBAND datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 18POS datasheet.pdf