Vishay/Dale CW0101R600JE12
CW0101R600JE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW0101R600JE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.6 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0101R600JE12.pdf
Availability of CW0101R600JE12
QUANTITY
CW0101R600JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0101R600JE12
Internal Part NumberEIS-CW0101R600JE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0101R600JE12
Related LinksCW0101R, CW0101R600JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0101R600JE12 Details Description
Related parts for CW0101R600JE12
IC REG LDO 2.8V 0.12A SC70-5 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16HSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED XLAMP XP-L 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
CTV 6C 6#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS datasheet.pdf