Vishay/Dale NTHS0805N01N1502KR
NTHS0805N01N1502KR picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0805N01N1502KR
Brief Description
THERMISTOR NTC 15K OHM 10% 0805
Datasheet Download
NTHS0805N01N1502KR.pdf
Availability of NTHS0805N01N1502KR
QUANTITY
NTHS0805N01N1502KR Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0805N01N1502KR
Internal Part NumberEIS-NTHS0805N01N1502KR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C15k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753964K
B25/853974K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0805N01N1502KR
Related LinksNTHS0805N, NTHS0805N01N1502KR Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0805N01N1502KR Details Description
Related parts for NTHS0805N01N1502KR
RES SMD 147K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 800 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf