Vishay/Dale CW010235R0JE12
CW010235R0JE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW010235R0JE12
Brief Description
RES 235 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW010235R0JE12.pdf
Availability of CW010235R0JE12
QUANTITY
CW010235R0JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010235R0JE12
Internal Part NumberEIS-CW010235R0JE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)235
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010235R0JE12
Related LinksCW01023, CW010235R0JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010235R0JE12 Details Description
Related parts for CW010235R0JE12
IC REG LDO ADJ 0.5A 8MSOP datasheet.pdf