Vishay/Dale CW01029R40KE73
CW01029R40KE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW01029R40KE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 29.4 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW01029R40KE73.pdf
Availability of CW01029R40KE73
QUANTITY
CW01029R40KE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01029R40KE73
Internal Part NumberEIS-CW01029R40KE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01029R40KE73
Related LinksCW01029, CW01029R40KE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01029R40KE73 Details Description
Related parts for CW01029R40KE73
IC REG TRPL BCK/LDO SYNC 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES WW 1W 100 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 800mA (Switch) Backlight 8-WSON (3x3) datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 230MHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
RES 150 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP SNGL SIDE CLR datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf