Vishay/Dale CW0102R500JB12
CW0102R500JB12 picture photo
Mfg. Part Number
CW0102R500JB12
Brief Description
RES 2.5 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0102R500JB12.pdf
Availability of CW0102R500JB12
QUANTITY
CW0102R500JB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0102R500JB12
Internal Part NumberEIS-CW0102R500JB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0102R500JB12
Related LinksCW0102R, CW0102R500JB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0102R500JB12 Details Description
Related parts for CW0102R500JB12
CAP TANT 3.3UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V JB 0805 datasheet.pdf
LSF-SMT 5.00/05/135 3.5 BK datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.3A 160 MOHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC SHRT RLLR datasheet.pdf