Amphenol Aerospace Operations MS3459L28-10SWLC
MS3459L28-10SWLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3459L28-10SWLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 7POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3459L28-10SWLC.pdf
Availability of MS3459L28-10SWLC
QUANTITY
MS3459L28-10SWLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3459L28-10SWLC
Internal Part NumberEIS-MS3459L28-10SWLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions7
Shell Size - Insert28-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size4 (2), 8 (2), 12 (3)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationW
FeaturesSelf Locking
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3459L28-10SWLC
Related LinksMS3459L2, MS3459L28-10SWLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3459L28-10SWLC Details Description
Related parts for MS3459L28-10SWLC
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 6.6 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 4PVH 8 COL WK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf