Vishay/Dale CW01031R00JE12
CW01031R00JE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW01031R00JE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 31 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01031R00JE12.pdf
Availability of CW01031R00JE12
QUANTITY
CW01031R00JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01031R00JE12
Internal Part NumberEIS-CW01031R00JE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01031R00JE12
Related LinksCW01031, CW01031R00JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01031R00JE12 Details Description
Related parts for CW01031R00JE12
CONN HEADER .100 SINGL R/A 20POS datasheet.pdf
CABLE MCX/MCX 24" RG-316DS datasheet.pdf
CONN SPRING 56POS DUAL .335 SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE GLAND METAL M24 10-14MM datasheet.pdf
CONN HDR 10PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 107MA 10.8 OHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf