Vishay/Dale CW01038R79JB12
CW01038R79JB12 picture photo
Mfg. Part Number
CW01038R79JB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.79 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01038R79JB12.pdf
Availability of CW01038R79JB12
QUANTITY
CW01038R79JB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01038R79JB12
Internal Part NumberEIS-CW01038R79JB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.79
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01038R79JB12
Related LinksCW01038, CW01038R79JB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01038R79JB12 Details Description
Related parts for CW01038R79JB12
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 20A PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 2.7A 230 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 620MA 270 MOHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 480W datasheet.pdf