Vishay/Dale CW0103K900JB12
CW0103K900JB12 picture photo
Mfg. Part Number
CW0103K900JB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0103K900JB12.pdf
Availability of CW0103K900JB12
QUANTITY
CW0103K900JB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0103K900JB12
Internal Part NumberEIS-CW0103K900JB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0103K900JB12
Related LinksCW0103K, CW0103K900JB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0103K900JB12 Details Description
Related parts for CW0103K900JB12
CAP FILM 3300PF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 363 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 77MA 66 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PNL ASSY SIDE ENTRY 6+4+GND datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO-277 datasheet.pdf