Thomas Research Products PLED75W-214-C0350
PLED75W-214-C0350 picture photo
Mfg. Part Number
PLED75W-214-C0350
Brief Description
LED SUP CC AC/DC 72-214V 350MA
Datasheet Download
PLED75W-214-C0350.pdf
Availability of PLED75W-214-C0350
QUANTITY
PLED75W-214-C0350 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED75W-214-C0350
Internal Part NumberEIS-PLED75W-214-C0350
3D ModelPLED75W.stpPLED-75W.igs
Standard Package1
SeriesPLED75W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output72 ~ 214 V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)75W
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency92%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension5.00" L x 2.32" W x 1.47" H (140.2mm x 58.9mm x 37.3mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED75W-214-C0350
Related LinksPLED75W-, PLED75W-214-C0350 Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED75W-214-C0350 Details Description
Related parts for PLED75W-214-C0350
RES SMD 143 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DUAL DIFF LINE DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE/PWR MGMT 16QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4A CPT3 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.4A 136 MOHM datasheet.pdf