Vishay/Dale CW0103R000JS73
CW0103R000JS73 picture photo
Mfg. Part Number
CW0103R000JS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0103R000JS73.pdf
Availability of CW0103R000JS73
QUANTITY
CW0103R000JS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0103R000JS73
Internal Part NumberEIS-CW0103R000JS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0103R000JS73
Related LinksCW0103R, CW0103R000JS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0103R000JS73 Details Description
Related parts for CW0103R000JS73
IC EEPROM 1MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
IC UART 64BYTE 44PLCC datasheet.pdf
SIDACTOR BI 58V 250A D0214 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
OSC TCXO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS LOW 7PPM datasheet.pdf
TOP1.5GS 05/180 5.08 OG EEXE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 30V AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 16 3.3V 44-TSOP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf