C&K Components E121MD1AV2GE
E121MD1AV2GE picture photo
Mfg. Part Number
E121MD1AV2GE
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
E121MD1AV2GE.pdf
Availability of E121MD1AV2GE
QUANTITY
E121MD1AV2GE Order Process
Ship out your order
Specifications of E121MD1AV2GE
Internal Part NumberEIS-E121MD1AV2GE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Material 22/Sep/2014
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesE020
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
Mechanical Life-
Electrical Life60,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E121MD1AV2GE
Related LinksE121MD, E121MD1AV2GE Datasheet, C&K Components Distributor
E121MD1AV2GE Details Description
Related parts for E121MD1AV2GE
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 125V datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS .5MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN CABLE datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V NP0 1206 datasheet.pdf