Vishay/Dale CW0104K700JB12
CW0104K700JB12 picture photo
Mfg. Part Number
CW0104K700JB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0104K700JB12.pdf
Availability of CW0104K700JB12
QUANTITY
CW0104K700JB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0104K700JB12
Internal Part NumberEIS-CW0104K700JB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0104K700JB12
Related LinksCW0104K, CW0104K700JB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0104K700JB12 Details Description
Related parts for CW0104K700JB12
RES SMD 240 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.5W SC73 datasheet.pdf
MICROCONTROLLR SSR BURST-FIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 289VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 24SKT SLD CUP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 350MA 4W datasheet.pdf
CAP POLY 3300PF 20% 100V SMD datasheet.pdf