Vishay/Dale CW010500R0KE12
CW010500R0KE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW010500R0KE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 500 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW010500R0KE12.pdf
Availability of CW010500R0KE12
QUANTITY
CW010500R0KE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010500R0KE12
Internal Part NumberEIS-CW010500R0KE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010500R0KE12
Related LinksCW01050, CW010500R0KE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010500R0KE12 Details Description
Related parts for CW010500R0KE12
FIXED IND 15NH 300MA 400 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH PROGR P-P SOT23-5 datasheet.pdf
OSC VCXO 122.88MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MTG. BRACKET FOR D23P71 P72 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
SS TIMR ON DLY, .6S, 220VAC/DC datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 20% 300VAC RADIAL datasheet.pdf
TV 6C 6#20 PIN RECP datasheet.pdf
34000UF 15V 35X143 85C ST datasheet.pdf