Vishay/Dale CW01050R00JB123
CW01050R00JB123 picture photo
Mfg. Part Number
CW01050R00JB123
Brief Description
RES 50 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW01050R00JB123.pdf
Availability of CW01050R00JB123
QUANTITY
CW01050R00JB123 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01050R00JB123
Internal Part NumberEIS-CW01050R00JB123
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01050R00JB123
Related LinksCW01050, CW01050R00JB123 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01050R00JB123 Details Description
Related parts for CW01050R00JB123
TVS DIODE 5VWM 11VC SO16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC RED 10/PACK datasheet.pdf
E1 DIE 198125211 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
THERMOSTAT 90 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
GT 10C 10#16 SKT PLUG RTANG datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf