Vishay/Dale CW010620R0KE73
CW010620R0KE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW010620R0KE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 620 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW010620R0KE73.pdf
Availability of CW010620R0KE73
QUANTITY
CW010620R0KE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010620R0KE73
Internal Part NumberEIS-CW010620R0KE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010620R0KE73
Related LinksCW01062, CW010620R0KE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010620R0KE73 Details Description
Related parts for CW010620R0KE73
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.2V SC-82AB datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 8COND SILVER 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL LMZ10505EXT datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 50POS 15GOLD datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 22POS datasheet.pdf
SENSOR TAB 22 AWG 1.8 X 0.64 datasheet.pdf