Vishay/Dale CW0108K500JB12
CW0108K500JB12 picture photo
Mfg. Part Number
CW0108K500JB12
Brief Description
RES 8.5K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0108K500JB12.pdf
Availability of CW0108K500JB12
QUANTITY
CW0108K500JB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0108K500JB12
Internal Part NumberEIS-CW0108K500JB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0108K500JB12
Related LinksCW0108K, CW0108K500JB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0108K500JB12 Details Description
Related parts for CW0108K500JB12
TRANS NPN 30V 1A SOT23 datasheet.pdf
MCU LOAD SWITCH 400MA SOT-26 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 6POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36V +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED LUXEON REBEL ORANGE SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS PNL MNT SKT XLR datasheet.pdf
TVS DIODE 51.6VWM 78.5VC GMELF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
THERMOCOUPLE CABLE datasheet.pdf
100UF 63V 10X10X12MM 105C 3000H datasheet.pdf