Vishay/Dale CW010R1100JE733
CW010R1100JE733 picture photo
Mfg. Part Number
CW010R1100JE733
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.11 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW010R1100JE733.pdf
Availability of CW010R1100JE733
QUANTITY
CW010R1100JE733 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010R1100JE733
Internal Part NumberEIS-CW010R1100JE733
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.11
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010R1100JE733
Related LinksCW010R1, CW010R1100JE733 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010R1100JE733 Details Description
Related parts for CW010R1100JE733
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO252 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
IC CLOCK CALISTOGA CK410M 68QFN datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 51C S 20" RBW JACKP NI datasheet.pdf
US-WMT (15X4) BU datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf