Vishay/Dale CW010R4000KE73
CW010R4000KE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW010R4000KE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.4 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW010R4000KE73.pdf
Availability of CW010R4000KE73
QUANTITY
CW010R4000KE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010R4000KE73
Internal Part NumberEIS-CW010R4000KE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.4
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010R4000KE73
Related LinksCW010R4, CW010R4000KE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010R4000KE73 Details Description
Related parts for CW010R4000KE73
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 9USMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 21-64V 1.2A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 86POS datasheet.pdf