Vishay/Dale CW010R4000KE73
CW010R4000KE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW010R4000KE73
Brief Description
RES 0.4 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW010R4000KE73.pdf
Availability of CW010R4000KE73
QUANTITY
CW010R4000KE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010R4000KE73
Internal Part NumberEIS-CW010R4000KE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.4
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010R4000KE73
Related LinksCW010R4, CW010R4000KE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010R4000KE73 Details Description
Related parts for CW010R4000KE73
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 24DIP datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.43 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf