TDK Corporation CGA2B1C0G2A102J050BC
CGA2B1C0G2A102J050BC picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B1C0G2A102J050BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V C0G 0402
Datasheet Download
CGA2B1C0G2A102J050BC.pdf
Availability of CGA2B1C0G2A102J050BC
QUANTITY
CGA2B1C0G2A102J050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B1C0G2A102J050BC
Internal Part NumberEIS-CGA2B1C0G2A102J050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B1C0G2A102J050BC
Related LinksCGA2B1C0G2, CGA2B1C0G2A102J050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B1C0G2A102J050BC Details Description
Related parts for CGA2B1C0G2A102J050BC
TERM BLOCK W/UNIV FOOT GRAY datasheet.pdf
Crystal 44.8000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CIR BRKR MAGHYDR 5A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf