Vishay/Dale CW010R5500JE12
CW010R5500JE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW010R5500JE12
Brief Description
RES 0.55 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW010R5500JE12.pdf
Availability of CW010R5500JE12
QUANTITY
CW010R5500JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010R5500JE12
Internal Part NumberEIS-CW010R5500JE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.55
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010R5500JE12
Related LinksCW010R5, CW010R5500JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010R5500JE12 Details Description
Related parts for CW010R5500JE12
SWITCH KEYLOCK SPDT 4A 90DEG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 20BIT 48-SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf