Vishay/Dale CW010R5600KE733
CW010R5600KE733 picture photo
Mfg. Part Number
CW010R5600KE733
Brief Description
RES 0.56 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW010R5600KE733.pdf
Availability of CW010R5600KE733
QUANTITY
CW010R5600KE733 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW010R5600KE733
Internal Part NumberEIS-CW010R5600KE733
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW010R5600KE733
Related LinksCW010R5, CW010R5600KE733 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW010R5600KE733 Details Description
Related parts for CW010R5600KE733
MODULE ME CUSTOMIZABLE JTAG datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 200VAC 28VDC datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 385MA 1.4 OHM datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf