Vishay/Dale CW02B2R000JS70
CW02B2R000JS70 picture photo
Mfg. Part Number
CW02B2R000JS70
Brief Description
RES 2 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW02B2R000JS70.pdf
Availability of CW02B2R000JS70
QUANTITY
CW02B2R000JS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW02B2R000JS70
Internal Part NumberEIS-CW02B2R000JS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.188" Dia x 0.562" L (4.78mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW02B2R000JS70
Related LinksCW02B2R, CW02B2R000JS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW02B2R000JS70 Details Description
Related parts for CW02B2R000JS70
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR 28TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN 2POS datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS M R/A .318 datasheet.pdf