Vishay/Dale CW02B33R00JE70
CW02B33R00JE70 picture photo
Mfg. Part Number
CW02B33R00JE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW02B33R00JE70.pdf
Availability of CW02B33R00JE70
QUANTITY
CW02B33R00JE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW02B33R00JE70
Internal Part NumberEIS-CW02B33R00JE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.188" Dia x 0.562" L (4.78mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW02B33R00JE70
Related LinksCW02B33, CW02B33R00JE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW02B33R00JE70 Details Description
Related parts for CW02B33R00JE70
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 4MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
FLASHER 575 THERM CARD datasheet.pdf
IC OVP VOLTAGE CTLR 28V 2A 6CSP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf