Stackpole Electronics Inc. RNCF0603CTE28K0
RNCF0603CTE28K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603CTE28K0
Brief Description
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603CTE28K0.pdf
Availability of RNCF0603CTE28K0
QUANTITY
RNCF0603CTE28K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603CTE28K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0603CTE28K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603CTE28K0
Related LinksRNCF060, RNCF0603CTE28K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603CTE28K0 Details Description
Related parts for RNCF0603CTE28K0
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD323F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
LED IND LIGHT GREEN 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf