Vishay/Dale CW02B3R000JE70
CW02B3R000JE70 picture photo
Mfg. Part Number
CW02B3R000JE70
Brief Description
RES 3 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW02B3R000JE70.pdf
Availability of CW02B3R000JE70
QUANTITY
CW02B3R000JE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW02B3R000JE70
Internal Part NumberEIS-CW02B3R000JE70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.188" Dia x 0.562" L (4.78mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW02B3R000JE70
Related LinksCW02B3R, CW02B3R000JE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW02B3R000JE70 Details Description
Related parts for CW02B3R000JE70
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1W MELF datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER 13CH 24VQFN datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 11POS datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf