Vishay/Dale CW02B5K600JS70
CW02B5K600JS70 picture photo
Mfg. Part Number
CW02B5K600JS70
Brief Description
RES 5.6K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW02B5K600JS70.pdf
Availability of CW02B5K600JS70
QUANTITY
CW02B5K600JS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW02B5K600JS70
Internal Part NumberEIS-CW02B5K600JS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.188" Dia x 0.562" L (4.78mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW02B5K600JS70
Related LinksCW02B5K, CW02B5K600JS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW02B5K600JS70 Details Description
Related parts for CW02B5K600JS70
DSUB CABL- AFP15G/ AE15M / X datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 1A SMD datasheet.pdf
CONN PIN RECEPT .090" .065" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170POS .050 SMD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY WP 200W datasheet.pdf
H48-6 SHEET 100X100X10MM datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FERRITE CORE 4.1MM OD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN FPC VERT 29POS 0.50MM SMD datasheet.pdf