Vishay/Dale CW02C2K200JE70
CW02C2K200JE70 picture photo
Mfg. Part Number
CW02C2K200JE70
Brief Description
RES 2.2K OHM 2.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW02C2K200JE70.pdf
Availability of CW02C2K200JE70
QUANTITY
CW02C2K200JE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW02C2K200JE70
Internal Part NumberEIS-CW02C2K200JE70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)2.5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.218" Dia x 0.500" L (5.54mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW02C2K200JE70
Related LinksCW02C2K, CW02C2K200JE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW02C2K200JE70 Details Description
Related parts for CW02C2K200JE70
TAPE MASKING FILM HI-TEMP 36" datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE CLIP CIRCUIT BRKR BOX 20A datasheet.pdf
POWER CABLE 20M datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf