Vishay/Dale CW02C2K700JS70
CW02C2K700JS70 picture photo
Mfg. Part Number
CW02C2K700JS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7K OHM 2.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW02C2K700JS70.pdf
Availability of CW02C2K700JS70
QUANTITY
CW02C2K700JS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW02C2K700JS70
Internal Part NumberEIS-CW02C2K700JS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)2.5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.218" Dia x 0.500" L (5.54mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW02C2K700JS70
Related LinksCW02C2K, CW02C2K700JS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW02C2K700JS70 Details Description
Related parts for CW02C2K700JS70
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
DUAL LEVEL 5.08 48POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 8POS datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.28 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf