Vishay/Dale CW02C300R0JE70
CW02C300R0JE70 picture photo
Mfg. Part Number
CW02C300R0JE70
Brief Description
RES 300 OHM 2.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW02C300R0JE70.pdf
Availability of CW02C300R0JE70
QUANTITY
CW02C300R0JE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW02C300R0JE70
Internal Part NumberEIS-CW02C300R0JE70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)2.5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.218" Dia x 0.500" L (5.54mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW02C300R0JE70
Related LinksCW02C30, CW02C300R0JE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW02C300R0JE70 Details Description
Related parts for CW02C300R0JE70
MOSFET N-CH 30V 75A TO220AB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 8TSSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT 1024POS 20K 14TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 202 I/O 240PQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 38MM datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1MM T/H datasheet.pdf
XFRMR MODUL 2PORT POE 1:1 10/100 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS .025 VERT SMD datasheet.pdf