ST STPS80L30CY
STPS80L30CY picture photo
Mfg. Part Number
STPS80L30CY
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V MAX247
Datasheet Download
STPS80L30CY.pdf
Availability of STPS80L30CY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STPS80L30CY Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS80L30CY
Internal Part NumberEIS-STPS80L30CY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If480mV @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 30V
Mounting TypeThrough Hole, Radial
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageMAX247™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS80L30CY
Related LinksSTPS8, STPS80L30CY Datasheet, ST Distributor
STPS80L30CY Details Description
Related parts for STPS80L30CY
TERMINAL TURRET SINGLE .145"L datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 12POS STR datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER 44PLCC SUPERPRO5K datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 1A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.050" datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf