SSI Technologies Inc P51-200-G-G-D-4.5V-000-000
P51-200-G-G-D-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-G-D-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-G-G-D-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-200-G-G-D-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-200-G-G-D-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-G-D-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-G-D-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-G-D-4.5V-000-000
Related LinksP51-200-G-G-D, P51-200-G-G-D-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-G-G-D-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-G-G-D-4.5V-000-000
TERM BLOCK 8POS-14POS DIP SKT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:20 1.5GHZ 64TQFP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 125POS 5ROW R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 42POS SKT datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M ORANGE 7' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf