Bourns Inc. CW100505-R10J
CW100505-R10J picture photo
Mfg. Part Number
CW100505-R10J
Brief Description
FIXED IND 100NH 120MA 2.52 OHM
Datasheet Download
CW100505-R10J.pdf
Availability of CW100505-R10J
QUANTITY
CW100505-R10J Order Process
Ship out your order
Specifications of CW100505-R10J
Internal Part NumberEIS-CW100505-R10J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCW100505 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Material - CoreCeramic
Inductance100nH
Tolerance±5%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.52 Ohm
Q @ Freq20 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant1.3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW100505-R10J
Related LinksCW1005, CW100505-R10J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CW100505-R10J Details Description
Related parts for CW100505-R10J
IC REG LDO 5V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
IC Z8 4K ROM KEYBOARD 44PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
MODULE CARD MOUNT 1" WIDTH datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.3V 12TDFN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf