Bourns Inc. CW160808-82NJ
CW160808-82NJ picture photo
Mfg. Part Number
CW160808-82NJ
Brief Description
FIXED IND 82NH 400MA 540 MOHM
Datasheet Download
CW160808-82NJ.pdf
Availability of CW160808-82NJ
QUANTITY
CW160808-82NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CW160808-82NJ
Internal Part NumberEIS-CW160808-82NJ
Material - CoreAlumina
Inductance82nH
Tolerance±5%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)540 mOhm
Q @ Freq34 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW160808-82NJ
Related LinksCW1608, CW160808-82NJ Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CW160808-82NJ Details Description
Related parts for CW160808-82NJ
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8SMD GW datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER PLCC TO 28PGA datasheet.pdf
CONN HDR STR 40POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC VTM 12V 25A TH datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf