Vishay/Dale RER50F2611PCSL
RER50F2611PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER50F2611PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2.61K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F2611PCSL.pdf
Availability of RER50F2611PCSL
QUANTITY
RER50F2611PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F2611PCSL
Internal Part NumberEIS-RER50F2611PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F2611PCSL
Related LinksRER50F2, RER50F2611PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F2611PCSL Details Description
Related parts for RER50F2611PCSL
BOARD EVALUATION FOR ADT7475 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
LENS CRS REAL SPOT SQ 12DEG datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 33A 400W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf