Bourns Inc. CW252016-15NK
CW252016-15NK picture photo
Mfg. Part Number
CW252016-15NK
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 500MA 80 MOHM SMD
Datasheet Download
CW252016-15NK.pdf
Availability of CW252016-15NK
QUANTITY
CW252016-15NK Order Process
Ship out your order
Specifications of CW252016-15NK
Internal Part NumberEIS-CW252016-15NK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCW252016 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationUV-Cured Material April/2008
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCW252016
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance15nH
Tolerance±10%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant2.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW252016-15NK
Related LinksCW2520, CW252016-15NK Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CW252016-15NK Details Description
Related parts for CW252016-15NK
FIXED IND 56UH 1.3A 180 MOHM TH datasheet.pdf
OSC XO 25.175MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR50S/AE50G/CPC50S datasheet.pdf
RES 250 OHM 3W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
LED ROUND YLW YLW DIFF TAB TERM datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
STRIP UNMARK 10 STD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf