Bourns Inc. CW252016-27NK
CW252016-27NK picture photo
Mfg. Part Number
CW252016-27NK
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
CW252016-27NK.pdf
Availability of CW252016-27NK
QUANTITY
CW252016-27NK Order Process
Ship out your order
Specifications of CW252016-27NK
Internal Part NumberEIS-CW252016-27NK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCW252016 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationUV-Cured Material April/2008
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCW252016
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance27nH
Tolerance±10%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant1.6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW252016-27NK
Related LinksCW2520, CW252016-27NK Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CW252016-27NK Details Description
Related parts for CW252016-27NK
TWEEZER POINT FINE 5ABB 4.61" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 32.13VC SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Terminal Block datasheet.pdf
CAP CER 250PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V HCSL 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLEX 32POS PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.2A 8LFCSP datasheet.pdf