Littelfuse TMOV34S141EP
TMOV34S141EP picture photo
Mfg. Part Number
TMOV34S141EP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 198V 40KA SQUARE 34MM
Datasheet Download
TMOV34S141EP.pdf
Availability of TMOV34S141EP
QUANTITY
TMOV34S141EP Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV34S141EP
Internal Part NumberEIS-TMOV34S141EP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV® 34S
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts188VDC
Energy340J
Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV34S141EP
Related LinksTMOV34, TMOV34S141EP Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV34S141EP Details Description
Related parts for TMOV34S141EP
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 375MA 1 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 380MA 468 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 26POS 2.54MM datasheet.pdf
ADC 16BIT SAMPLING 4CH 56-TQFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HIGH SPD CARD EDGE 140POS datasheet.pdf
MAXIGRIP CLIP KIT 33X33MM datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP FILM 0.003UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf