Crydom CWA24125S
CWA24125S picture photo
Mfg. Part Number
CWA24125S
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR PANEL MOUNT
Datasheet Download
CWA24125S.pdf
Availability of CWA24125S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CWA24125S Order Process
Ship out your order
Specifications of CWA24125S
Internal Part NumberEIS-CWA24125S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package1
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesCW24
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current125A
Voltage - Input90 ~ 280VAC
Voltage - Load24 ~ 280 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWA24125S
Related LinksCWA2, CWA24125S Datasheet, Crydom Distributor
CWA24125S Details Description
Related parts for CWA24125S
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC XLATOR TTL-DIFF ECL 8-TSSOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 2.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2MM RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 55W datasheet.pdf