Crydom CWD48125P
CWD48125P picture photo
Mfg. Part Number
CWD48125P
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR PANEL MOUNT
Datasheet Download
CWD48125P.pdf
Availability of CWD48125P
QUANTITY
CWD48125P Order Process
Ship out your order
Specifications of CWD48125P
Internal Part NumberEIS-CWD48125P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelCW Series.satCW Series.dwgCW Series.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesCW48
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current125A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWD48125P
Related LinksCWD4, CWD48125P Datasheet, Crydom Distributor
CWD48125P Details Description
Related parts for CWD48125P
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 12V datasheet.pdf