CW Industries CWN-301-60-0021
CWN-301-60-0021 picture photo
Mfg. Part Number
CWN-301-60-0021
Brief Description
CONN HDR 60PIN GOLD RT ANG PCB
Datasheet Download
CWN-301-60-0021.pdf
Availability of CWN-301-60-0021
QUANTITY
CWN-301-60-0021 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWN-301-60-0021
Internal Part NumberEIS-CWN-301-60-0021
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWN-301-60-0021
Related LinksCWN-301, CWN-301-60-0021 Datasheet, CW Industries Distributor
CWN-301-60-0021 Details Description
Related parts for CWN-301-60-0021
IC TRANSP LATCH TRI-ST 48-TSSOP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PST 4A 5V datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 250MA SOT323 datasheet.pdf
IC DECODR/DVR LCD 4DIGIT 44-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
LED PM INDICATOR PROMINENT GRN datasheet.pdf
CARD MARKER 2" J datasheet.pdf
SPLICE SLEEVE, 2.0MM OD, 60MM LO datasheet.pdf