CW Industries CWN-500-10-0000
CWN-500-10-0000 picture photo
Mfg. Part Number
CWN-500-10-0000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 10PIN GOLD RT ANG PCB
Datasheet Download
CWN-500-10-0000.pdf
Availability of CWN-500-10-0000
QUANTITY
CWN-500-10-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWN-500-10-0000
Internal Part NumberEIS-CWN-500-10-0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesCWN
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWN-500-10-0000
Related LinksCWN-500, CWN-500-10-0000 Datasheet, CW Industries Distributor
CWN-500-10-0000 Details Description
Related parts for CWN-500-10-0000
SWITCH MINI SPST PIN PLUNG.187QC datasheet.pdf
IC SUPERVISORY VOLT QUAD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1700V 106A SP1 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC datasheet.pdf