CW Industries CWN-501-10-0000
CWN-501-10-0000 picture photo
Mfg. Part Number
CWN-501-10-0000
Brief Description
CONN HDR 10PIN GOLD RT ANG PCB
Datasheet Download
CWN-501-10-0000.pdf
Availability of CWN-501-10-0000
QUANTITY
CWN-501-10-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CWN-501-10-0000
Internal Part NumberEIS-CWN-501-10-0000
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWN-501-10-0000
Related LinksCWN-501, CWN-501-10-0000 Datasheet, CW Industries Distributor
CWN-501-10-0000 Details Description
Related parts for CWN-501-10-0000
IC NVSRAM 4MBIT 70NS 34LPM datasheet.pdf
CONN RECEPT RT ANG 80 POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 3AX 2G 16LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf